Evropa se suočava sa nedostatkom radne snage: Hitna potreba za kvalitetnim radnim mestima
10.01.2025.
Izvor: Evropska konfederacija sindikata – ETUC
Novo upozorenje u vezi sa nedostatkom radne snage u Evropi koje je objavio Svetski ekonomski forum (WEF) pokazuje zašto Evropska komisija mora kao prioritet da postavi izradu plana za kvalitetne poslove. Izveštaj o budućnosti poslova za 2025. koji je objavila poslovna grupa ukazuje da „nedostatak veština i talenata na tržištu rada ostaju ključna prepreka“ uspehu evropskih firmi u narednih pet godina. Utvrđeno je da 54% poslodavaca očekuje da će se nedostatak radne snage pogoršati – znatno iznad globalnog proseka – a glavni prioritet ispitanika je „finansiranje prekvalifikacija i usavršavanja“.
Zelena i digitalna tranzicija učinile su još važnijim da poslodavci rade sa sindikatima kroz kolektivno pregovaranje kako bi predvideli i upravljali promenama i osigurali da radnici dobiju obuku koja im je potrebna, zbog čega bi Komisija trebalo da donese posebnu Direktivu o pravednoj tranziciji.
Međutim istraživanje Evropskog sindikalnog instituta pokazuju da je nizak kvalitet radnih mesta glavni uzrok nedostatka radne snage. Industrije koje se najteže suočavaju sa regrutacijom radnika plaćaju u proseku 9% manje od sektora u kojima nema ovog problema. Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen osvrnula se na ovaj problem u svom govoru pred Evropskim parlamentom u novembru, rekavši: „Produktivnost zavisi od dobrih uslova rada, pravedne plate i ravnoteže između posla i privatnog života.”
Izjava generalne sekretarke Evropske konfederacije sindikata, Ester Linč:
„Dok neki šefovi možda odlaze u Davos kako bi lobirali za politike koje su protiv radnika, ovaj izveštaj jasno pokazuje da je unapređenje kvaliteta radnih mesta ključno za ekonomski uspeh Evrope.”
„Podizanje kvaliteta posla, povećanje plata i promovisanje kolektivnog pregovaranja moraju biti deo plana za evropsku konkurentnost. Neophodno je predvideti i upravljati promenama, kako bi se osiguralo da su radnici u potpunosti obučeni u veštinama koje kompanije zahtevaju, kao i da kompanije nude plate i uslove koji im omogućavaju da privuku i zadrže radnu snagu koja im je potrebna.
Linč je istakla: „Bilo bi apsurdno ugroziti radne standarde pod izgovorom konkurentnosti. Umesto toga, moramo se fokusirati na sektore poput nege, poljoprivrede, dostave i građevinarstva – poslove za kojima će potražnja rasti u narednih pet godina – gde se često naporan rad ne kompenzuje adekvatno.”
Poziv na akciju za kvalitetna radna mesta
Linč je pozvala Evropsku komisiju da kvalitetna radna mesta postanu osnova predstojećeg Kompasa za konkurentnost :
”Zato pozivam Komisiju da kvalitetne poslove postavi kao ključnu tačku u predstojećem Kompasu konkurentnosti i da u prvoj polovini ove godine iznese sveobuhvatan paket kvalitetnih poslova.
„Paket kvalitetnih poslova mora uključivati zakonodavne inicijative, investicije i akcione programe potrebne da bi se osigurala visokokvalitetna radna mjesta u svakom sektoru i svakom regionu – na šta poziva ETUC u svom pismu o predstojećem Kompasu konkurentnosti.“