Измене електронског дневника у циљу смањења вођења педагошке администрације

У прилогу Вам достављамо обавештење од стране администратора електронског дневника на дан 15. април 2025. године.
У претходном периоду одржано је низ састанака репрезентативних синдиката са представницима Министарства просвете и представницима електронског дневника са циљем да се административне обавезе наставника смање и да буду евидентиране у И/ИЛИ електронском облику.
Драги корисници есДневник система,
Достављамо вам детаље о надоградњи есДневник система за верзију из наслова ове поруке.
Администрација
- У циљу лакшег информисања о домаћим задацима, додата је секција за евиденцију домаћих задатака који су видљиви на порталу за ученике и родитеље. Функционалност омогућава опис домаћег задатка и дефинисање рока до када треба да се уради.
- Додата је секција „Комуникација са родитељима“ која се састоји из 2 дела:
- најављене консултације – омогућава родитељу да, коришћењем портала за родитеље, најави долазак одељењском старешини на консултације; одељењски старешина може да потврди или одбије консултације ако му тражени термин не одговара;
- поруке родитељима – одељењски старешина може да пошаље поруку свим или одабраним родитељима/дзз (на пример: позив на родитељски састанак или неко друго обавештење школе).
Именик
- Предметном наставнику омогућено да види васпитно дисциплинске мере ученика којем предаје.
- Интерна белешка – на картици оцене, додато дугме за унос интерне белешке. Ово је место где наставници могу да унесу своја запажања, подсетнике и слично, о ученику. Ове евиденције нису видљиве на родитељском и ученичком порталу.
- Исправе – додате преводнице и исписнице којима се, електронски без штампања на папир, могу проследити оцене ученика у нову школу. Након што је ученик додат у нову школу, исписница/преводница ће бити видљива у делу именика “подаци о ученику”.
- Изостанци – родитељима је омогућено да коришћењем портала коментаришу изостанак детета и дају предлог да ли је изостанак оправдан или не. Одељењски старешина на основу те информације може да одлучи да ли ће изостанак регулисати као оправдан или неоправдан.
- Омогућен унос предлога закључне оцене.
- Код уноса активности додате су предефинисане активности за формативно оцењивање.
- Владање – омогућена детаљна евиденција појачаног васпитног рада.
Извештаји
- Додата Педагошка свеска у којој сваки наставник, на једном екрану за одабрани предмет, може да прегледа све релевантне евиденције о ученику. Уколико је потребно да се дода или измени нека евиденција, то може да уради у именику или у делу система „администрација“. За сваку секцију педагошке свеске постоје линкови за додавање или измену евиденције.
Управљање
- Ученици – омогућено креирање налога за ученике који им омогућава увид у своје напредовање на порталу за ученике и родитеље (moj.esdnevnik.rs).
Нови Портал за ученике и родитеље
- омогућено да родитељ закаже термин за консултације или да добије поруку од старешине (позив на родитељски и слично);
- родитељима омогућено коментарисање изостанака;
- додат календар активности са информацијама о предстојећим писменим проверама;
- омогућено преузимање ДИГИТАЛНИХ КОПИЈА сведочанстава, диплома и уверења;
- омогућен увид у домаће задатке;
- омогућен увид у предлог закључне оцене;
- додате статистике и графикони за изостанке, оцене и успех ученика;
- омогућен преглед радних часова и наставних јединица, присуства (допунска, додатна), писмених провера;
- омогућен преглед напомена о владању на часу.
Остало
- У мени додата контролна табла за наставника;
- у мени додата контролна табла за одељењског старешину;
- у мени додата контролна табла за директора и стручну службу.
Ваш есДневник тим подршке
Prosečna neto zarada viša za 2.500 dinara od potrošačke korpe

U Srbiji je u decembru prvi put u istoriji zemlje vrednost prosečne neto zarade premašila vrednost prosečne potrošačke korpe, navodi se u najnovijem izdanju biltena Makroekonomske analize i trendovi (MAT).
Prosečna neto zarada je iznosila 108.312 dinara, a prosečna potrošačka korpa 105.765 dinara. Prosečna januarska neto plata u Srbiji iznosila je 107.476 dinara, i nominalno je veća za 12,1 odsto, a realno (kada se odbije inflacija) za 7,2 odsto nego što je bila u januaru 2024. godine. Prosečna zarada (bruto) obračunata za januar 2025. godine iznosila je 148.440 dinara, dok je prosečna zarada bez poreza i doprinosa (neto) iznosila 107.476 dinara. U poređenju sa istim mesecom prethodne godine, prosečne bruto i neto zarade za januar 2025. godine, nominalno su veće za 12,1 odsto, a realno za 7,2 procenta.
Nova prosečna potrošačka korpa za januar 2025. godine iznosila je 106.194,63 dinara i veća je za 429 dinara od nove prosečne potrošačke korpe iz prethodnog meseca. Nova minimalna potrošačka korpa za januar 2025. godine iznosila je 55.085,24 dinara i veća je za 214 dinara od nove minimalne potrošačke korpe iz prethodnog meseca. Za pokriće nove prosečne potrošačke korpe u januaru 2025. godine bilo je potrebno 0,99 prosečnih zarada, a za pokriće nove minimalne korpe bilo je dovoljno 0,51 prosečne zarade.
Autori MAT ukazuju da je februar, međugodišnje posmatrano, doneo nešto lošije rezultate u pojedinim segmentima ekonomije. Navode više razloga za to, a jedan je kalendar, pošto februar ove godine ima dan manje u odnosu na februar prošle godine. Drugi je eksterni recesioni pritisak, zatim blokade i protesti studenata, ali i udruženja potrošača protiv maloprodajnih lanaca. Kada je reč o inflaciji, ona je u februaru smanjena i na mesečnom i na međugodišnjem nivou.
Ivan Nikolić, ekonomista, urednik stručnog biltena MAT komentarišiću ovu retku pojavu u Srbiji kaže za „Politiku” da se ovaj rezultat ponovio i u januaru, tako da se nada da ulazimo u period u kome nikada više vrednost prosečne potrošačke korpe neće prelaziti iznos prosečne plate.
“Da bi se isti trend nastavio potrebno je da nam se stabilizuju cene, što je već postignuto, uz nastavak rasta plata dosadašnjim tempom, što će biti izazovno s obzirom na nepovoljne eksterne okolnosti i unutrašnju napetost izazvanu blokadama. Ovaj cilj je očigledno dostignut prema planu. Sledeći je da se do jeseni izjednače i minimalna zarada sa minimalnom potrošačkom korpom”, kaže Nikolić.
Bojan Stanić, pomoćnik direktora Sektora za strateške analize i usluge u Privrednoj komori Srbije, ističe za naš list da je jedan od glavnih stubova razvoja i održivosti privrede Srbije porast životnog standarda stanovništva, koji na privredu deluje dvostruko ‒ kroz porast kupovne moći stanovništva, čime se uvećava lična potrošnja kao ključna komponenta bruto društvenog proizvoda BDP-a, kao i kroz doprinos rešavanju problema demografske krize, odnosno depopulacije.
“Porast prosečne zarade i njeno prebacivanje prosečne potrošačke korpe je od suštinskog značaja za porast kupovne moći, odnosno standarda stanovništva. Zahvaljujući ubrzanom ekonomskom rastu u poslednjih pet godina, prosečna zarada je u Srbiji znatno povećana, pa se sada nalazimo po ovom parametru ispred Bosne i Hercegovine, Albanije i Severne Makedonije, u regionu, ali i iznad većine država istočne Evrope. U međuvremenu smo praktično sustigli Bugarsku, kao dugogodišnju članicu Evropske unije (od 2007. godine) i približavamo se Crnoj Gori”, objašnjava Stanić.
Naravno, dodaje, treba imati u vidu da je medijalna zarada u Srbiji osetno ispod prosečne, te po tom osnovu većina stanovništva koja prima zaradu, ima prihode ispod proseka.
“Kroz povećanje životnog standarda se sprovodi sistemski pristup ublažavanja posledica demografske krize, koji se reflektuju i na nivo radne snage, ali i smanjuju potencijal potrošnje. Neophodno je održavanje relativno visokih stopa rasta BDP-a, kako bi se nastavio realan porast zarada i smanjilo zaostajanje u tom pogledu za prosekom Evropske unije”, kaže Stanić.
Prema poslednjim raspoloživim podacima, medijalna zarada za januar 2025. godine iznosila je 83.031 dinar, a nju prima skoro polovina zaposlenih
Duško Vuković, potpredsednik Saveza samostalnih sindikata Srbije (SSSS), kaže za „Politiku” da i pored podatka da je u Srbiji u decembru prvi put u istoriji vrednost prosečne neto zarade premašila vrednost prosečne potrošačke korpe, činjenica da je za dve trećine zaposlenih i dalje san da dostignu prosečnu zaradu.
“Polovina zaposlenih u Srbiji je i dalje na nivou medijalne zarade od oko 83.000 dinara, što znači da im nedostaje više od 20.000 dinara svakog meseca da bi dostigli taj istorijski zgoditak. Nije veliki broj ni onih koji primaju između 80.000 i 100.000 dinara, ali i s tom zaradom im nedostaje novac za prosečnu potrošačku korpu”, kaže on.
Navoditi, dodaje, decembarsku platu kao reper nije poželjno jer se na kraju godine isplaćuju bonusi koji uvek povećaju taj realni prosek zarada.
“Osim toga prosečna potrošačka korpa ne odgovara realnim potrebama. U njoj osim jabuka ili banana nema drugog sezonskog voća. Osim toga ni količinski ne zadovoljava potrebe porodice jer je mršava. Za obrazovanje u prosečnoj potrošačkoj korpi za tročlanu pordicu planirano je 546 dinara”, zaključuje Vuković.
Cene proizvoda i usluga lične potrošnje u januaru 2025. godine, u odnosu na decembar 2024. godine, u proseku su više za 0,6 odsto. Potrošačke cene u januaru 2025. godine, u poređenju sa istim mesecom prethodne godine, povećane su za 4,6 procenta. U januaru 2025. godine, u odnosu na prethodni mesec, rast cena je zabeležen kod hrane i bezalkoholnih pića i stanovanje, voda, električna energija, gas i ostala goriva (za po 0,6 odsto), zdravlje (0,5 procenata). Pad cena je zabeležen kod odeće i obuće (- 0,6 odsto).
Izvor:Politika
Održana međunarodna konferencija „25 godina socijalnog dijaloga u Republici Srbiji“
07.04.2025.


ЗАШТИТНИК ГРАЂАНА О ПОСЕБНОМ КОЛЕКТИВНОМ УГОВОРУ

Пре три дана у медијима се огласио Заштитних грађана на тему Посебног колективног уговора за запослене у основним средњим школама и домовима ученика.
Заштитник је, у мору приговора којима је ова институција засута, изабрао необично лаку мету ових дана – репрезентативне синдикате у образовању.
Улога омбудсмана јесте да поступа по пријавама грађана или по сопственој иницијативи, што је, сведоци смо, изузетно ретко, јер ову независну институцију бира Народна скупштина Републике Србије, те је очекивано обавезан одређеним ограниченим пољем заштите грађана.
Поводом његовог обраћања, дужни смо да појаснимо следеће:
- Сагласни смо са Заштитником грађана да подзаконски акти морају бити у сагласности са свим побројаним члановима Устава Републике Србије. Сагласност се односи и на чланове Устава којима је прописано да смо сви једнаки пред Уставом и законом.
- Оно са чиме се не слажемо јесте да су одредбе члана 27. став 2 и 3 као и члана 31. став 4 и 5 Посебног колективног уговора за запослене у основним и средњим школама и домовима ученика у супротности са Уставом и законом.
Сви знамо да се актима ниже правне снаге могу уговорати већа права запослених (никако мања) у односу на права прописана законским одредбама. Претпостављамо да Заштитник у свом наводу мисли на Закон о раду.
Чланом 119. Закона о раду прописана је висина отпремнине приликом одласка у пензију.
Чланом 27. ПКУ-а прописано је да право на отпремнину припада свим запосленима. Лица која нису чланови синдиката имају право на законом прописну висину отпремнине, чланови синдиката имају већу утврђену висину отпремнине.
Чланом 120. Закона о раду прописанао је да послодавац може општим актом утврдити право на јубиларну награду.
Чланом 31. ПКУ-а ово право је и прописано за све запослене. Разлика је такође у висини јубиларних награда за чланове синдиката и лица која нису чланови.
„Спорним“ одредбама ПКУ-а нису ускраћена Законом о раду дефинисана права запослених.
Намеће се питање којим законским одредбама је забрањено уговарати већа права члановима синдиката, јер то сигурно нису одредбе Закона о раду РС.
На све напред наведено треба напоменути и чињеницу да оваква пракса поступања постоји и у законодавствима Европске уније (Словенија и Немачка).
У маниру медведа који изађе да би својом сенком најавио наставак зиме Заштитник је својом одлуком да се позабави Посебним Колективним уговором у образовању показао да се за образовање у овој земљи лед још дуго неће отопити.
Позивамо Заштитника да одговори и на бројне приговоре о нападима на студенте, угроженом радном праву бројних колега, нешто на тему нефункционисања школа, надлежних установа и министарстава, или на тему угрожене безбедности, умањене зараде…
ПКУ нису писали, али га јесу потписали репрезентативни синдикати, а послодавац, у овом случају држава и законодавац, потврдили су исправност и усглашеност свих чланова наведеног ПКУ.
Циљ наведениих чланова ПКУ није подела и дискриминација него потреба за јачањем и укрупњивањем синдикалне сцене, јер само разговором, а не поделама, можемо изградити друштво у којем желимо да живимо.
Кликни на линк: Допис
Dogovor sindikata i države: Stižu veće plate za zaposlene u lokalnim samoupravama!

Ministarka državne uprave i lokalne samouprave Jelena Žarić Kovačević potpisala je danas sporazum sa Sindikatom Uprave Srbije o povećanju plata zaposlenima u lokalnim samoupravama.
Prema rečima ministarke, zaposleni u opštinama sa visokom stručnom spremom dobiće povećanje od pet odsto. Za zaposlene sa srednjom stručnom spremom, planirano je usklađivanje koeficijenata sa visinom prosečne minimalne zarade, kako bi se obezbedio pravedniji odnos plata.
„Za gradove smo se fokusirali na one sa nekadašnjom višom školom – obrazovanjem koje nosi 180 bodova – i oni će u proseku dobiti povećanje od četiri odsto, dok će početnici sa visokom stručnom spremom imati rast plata od dva odsto“, rekla je ministarka.
Žarić Kovačević je istakla da je ostavljena mogućnost za dodatni rast plata do četiri odsto, nelinearno, ukoliko lokalne samouprave budu imale finansijskog prostora.
„Ovoga puta fokus nije bio na funkcionerima i imenovanim licima, već na zaposlenima na koje je ukazao Sindikat Uprave. Nastavljamo saradnju sa sindikatom, jer smo prepoznali potrebu za sistemskim uređenjem zarada u lokalnim upravama“, naglasila je ministarka.
Predsednik Sindikata Uprave Srbije, Slađan Bobić poručio je da je potpisivanje sporazuma rezultat višemesečnih razgovora sa relevantnim institucijama.
„Uspeli smo da ubedimo predstavnike Ministarstva finansija i Ministarstva državne uprave da su plate zaposlenih u upravi među najnižima i da mnogi primaju minimalac. Prepoznata je važnost njihove uloge u pružanju javnih usluga i napravljen je pomak“, rekao je Bobić.
On je dodao da ostaje prostor za dodatno povećanje plata, u skladu sa finansijskim mogućnostima svake pojedinačne lokalne samouprave.
„Od kabineta premijera dobili smo puno razumevanje. Naše inicijative su prepoznate i došli smo do zajedničkog rešenja“, zaključio je Bobić.
Јавна осуда вербалног напада на посленика културе


Goran Milić ponovo izabran za predsednika Saveza samostalnih sindikata Vojvodine
27.03.2025


Zajedničko delovanje sindikalnih centrala oko izmena radnog zakonodavstva

Mi, Savez samostalnih sindikata Srbije, Ujedinjeni granski sindikati – Nezavisnost, Asocijacija slobodnih i nezavisnih sindikata, Udruženi sindikati Srbije – Sloga i Konfederacija slobodnih sindikata sastali smo se u subotu, 22. marta 2025. godine, na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Beogradu, na poziv studenata u blokadi.
Na sastanku smo doneli odluku o zajedničkom delovanju sindikata oko izmene radnog zakonodavstva i to Zakona o radu i Zakona o štrajku.
U skladu sa tim dogovoreno je formiranje radnih gurpa pravnika koji će raditi na konkretizaciji i usaglašavanju zahteva među sindikatima. Svaki sindikat imaće svoje predstavnike u okviru te radne grupe, a oni će se sastajati u prostorijama Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu.
Prvi sastanak radne grupe biće održan krajem tekuće nedelje.
Ovom prilikom još jednom iskazujemo jasnu podršku studentima u svim njihovim zahtevima.
Klikni na link: Sapštenje
SAOPŠTENJE INFORMATIVNE SLUŽBE SSSS: NEISTINITE TVRDNJE NANOSE ŠTETU ORGANIZACIJI I CELOKUPNOM DRUŠTVU

U pojedinim srpskim medijima su se danas, u elektronskom obliku, pojavile neistinite tvrdnje u vezi Saveza samostalnih sindikata Srbije i Ljubisava Orbovića, koje su, iako ubrzo povučene, nanele štetu organizaciji i njenom predsedniku, ali i još jednom ukazale na opasnost od plasiranja tendencioznih vesti koje mogu da utiču na formiranje javnih mišljenja.
Naime, na sajtu nekoliko dnevnih novina se pojavio tekst, pod naslovom „NAPADNUT PREDSEDNIK SAVEZA SAMOSTALNIH SINDIKATA! Blokaderi napali Ljubisava Orbovića na Pravnom fakultetu, urlali “Šta je matori”!
Informativna služba Saveza saopštava da su potpuno netačne tvrdnje da je predsednik Saveza Ljubisav Orbović, kako se navodi u tim medijima, “brutalno napadnut od grupe blokadera sa Pravnog fakulteta u Beogradu”.
Niti je napadnut, niti je ikada, kao ni tog dana, bio na Pravnom fakultetu u Beogradu.
U današnjem digitalnom dobu mediji imaju neposredan uticaj na oblikovanje javnog mnjenja. Njihova moć da prenose informacije i utiču na naše stavove i verovanja nikada nije bila veća. Od televizije, radio stanice, novina, pa sve do društvenih mreža, mediji su postali ključni igrači u oblikovanju našeg razmišljanja i ponašanja. Kroz različite izvore i strategije, mediji uspevaju da plasiraju različite ideje, vrednosti i političke stavove, čime direktno utiču na formiranje javnih mišljenja.
Zato smo neprijatno iznenađeni malicioznim pokušajem pojedinih novinara da javnim iznošenjem neistina izazovu razdor u najvećoj i najjačoj sindikalnoj centrali u Srbiji, ali i da pokušaju da utiču na odnos javnosti prema njoj. Pri tome, u tom neprimerenom pokušaju zloupotrebljeno je ime predsednika Saveza samostalnih sindikata Srbije Ljubisava Orbovića.
Savez samostalnih sindikata Srbije je ozbiljna organizacija koja više od veka štiti interese i prava radnika i utiče na izgradnju boljeg i socijalno pravednijeg društva. Zalažući se za vladavinu prava, Savez nastavlja borbu za bolju budućnost i viši životni standard svih naših građana. Spremni smo da gradimo odnose međusobnog poverenja i razvijamo i unapređujemo stvarni socijalni dijalog i da preduzimamo aktivnosti koje doprinose prevazilaženju krize u društvu.
U toj zajedničkoj borbi nam mogu puno pomoći i mediji, koji će omogućiti da se stavovi naše centrale prema različitim dešavanjima čuju i prihvate, ne samo među članovima, već i u ukupnom javnom mnjenju.
Informativna služba SSSS
Позивамо вас да учествујете на XIV Спортским играма у организацији Синдиката образовања Србије

П О З И В
Позивамо вас да учествујете на XIV Спортским играма у организацији Синдиката образовања Србије, које ће се одржати од четвртка 25. до недеље 28. септембра 2025. године у Кладову у Хотелу „Ђердап“ и приватном смештају у Кладову.
Пријаве за учешће на играма, подносе се писмено до 1. маја 2025. године према Правилнику игара, електронски, на e-mail адресу sindikatobrazovanja@gmail.com .
Котизација за сусрете износи 18.000,00 динара по учеснику без превоза. У котизацију је урачунат смештај учесника који почиње од четвртка са вечером и завршава се у недељу са доручком, затим осигурање, коришћење терена, просторија и реквизита, услуга судија, ангажовање дежурне лекарске службе, медаље, пехари и свечана вечера. Котизација се уплаћује у шест рата и то: прву рату у висини од 3,000.00 по учеснику уплатити до 1. маја 2025. године, другу рату у висини од 3.000,00 по учеснику, до 1. јуна 2025. год., трећу у висини од 3.000,00 по учеснику, до 1. јула 2025. год., четврту рату у висини од 3,000.00 по учеснику до 1. августа 2025. год., пету рату у висини од 3,000.00 до 1.септембра 2025. год. и шесту рату у висини од 3,000.00 до 20. септембра 2025.год., на рачун Синдиката образовања Србије, број:
265 – 3300310035523 – 44 са назнаком: Котизација за XIV Спортске игре.
Пријаве екипа шаљу се за следеће спортове:
Мушкарци:
- Одбојка (6)
- Баскет (3)
- Мали фудбал (4 + 1)
- Тенис (појединачно)
- Куглање (2)
- Шах (4)
- Стони тенис (2)
- Пикадо (3)
- Надвлачење конопа (6+2)
- Пливање – слободно (појединачно)
Жене:
- Одбојка (6)
- Баскет (3)
- Мали фудбал (4 + 1)
- Тенис (појединачно)
- Куглање (2)
- Шах (4)
- Стони тенис (2)
- Пикадо (3)
- Надвлачење конопа (6+2)
- Пливање – слободно (појединачно)
Котизација за све учеснике мора бити уплаћена до почетка Спортских сусрета. У случају одустајања такмичара, одмах обавестити организаторе, јер се плаћају пенали. За све додатне информације можете погледати сајт Синдиката образовања Србије www.sind-obr.org.rs или се обратити на телефоне 011/3233-229 и 011/3238-764.
Председница
Мр Валентина Илић
Кликни на линк: Позив
Кликни на линк: Пријава жене
Кликни на линк: Пријава мушкарци