Socijalni dijalog u regionu umrtvljuje sindikate, potrebna solidarnost i zajedničke akcije
4 Maja, 2023

Sindikati u regionu gube energiju i snagu na održavanje socijalnog dijaloga koji je, najčešće, bez rezultata. Na drugoj strani, vlade i poslodavci koriste sindikate za formu socijalnog dijaloga, koji se na tome i završava, što se odražava i na poverenje članstva.
Ovo je globalno pitanje i to ne može da reši jedan sindikat i jedna zemlja, već to moramo zajedno, čime ćemo pokazati i snagu i solidarnost na ovim našim prostorima, zaključak je međunarodne konferencije „Sindikati budućnosti“, koja je održana u Beogradu, povodom 120 godina Saveza samostalnih sindikata Srbije (SSSS).
Predsednik SSSS Ljubisav Orbović je ocenio da sindikati nisu u dobroj poziciji, jer ih socijalni dijalog umrtvljuje i spušta im nivo kretanja i akcija.
Komentarišući masovne štrajkove koji se u poslednje vreme održavaju širom Evrope, Orbović naglašava da su oni dobro osmišljeni i da se organizuju u onim institucijama koje mogu da naprave najmanju štetu, ali najveći efekat na celu državu, poput saobraćaja.
„Moramo da se ugledamo na njih, ali i da se, istovremeno, vratimo u osnovnu organizaciju, u firmama, da nađemo načina da ih pokrenemo. Jer, zaposleni u njima su najviše na udaru od svojih poslodavaca, bivaju šikanirani, dobijaju otkaze…“
Orbović je predložio da se sindikati do jeseni, kada bi trebalo da bude održan naredni sastanak Saveta „Solidarnost“, dogovore o eventualnim zajedničkim akcijama koje bi mogli da organizuju.
Predsednica Ujedinjenih granskih sindikata Nezavisnost Čedanka Andrić je najavila da taj sindikat za Prvi maj organizuje skup, pod nazivom „Sindikatu verujem“, kako bi pokušali da vrate poverenje građana u tu organizaciju.
Ona smatra da sindikati nisu ni svesni kolika snaga leži u njima, te da bi bilo značajno to i predočiti u javnosti.
Podsetivši da se poslednjih meseci u Srbiji održavaju na desetine protesta i štrajkova, Čedanka Andrić je primetila da su sindikati aktivni na velikom broju malih aktivnosti, „što ih dodatno troši i iscrpljuje“.
„Izgleda da je cilj vlasti i poslodavaca da otvore na hiljade malih požara, koji nas iscrpljuju i rasipaju“, rekla je ona, primetivši da se „očigledno nešto u strateškom pristupu mora menjati, i što se tiče socijalnog dijaloga i industrijskih akcija“.
Prema njenim rečima, poslodavcima nije u interesu da ojačaju, jer bi to značio odgovornost i ulaganje, njih održavanje socijalnog dijaloga ništa ne košta, za razliku od sindikata, na kojima je velika odgovornost.
Srđa Keković iz Unije slobodnih sindikata Crne Gore je kazao da je socijalni dijalog u toj državi na niskom nivou, da se uglavnom odvija u javnom sektoru, ali da su radnici zaštićeni zahvaljujući Opštem kolektivnom ugovoru, koji je potpisan prošle godine.
Dijalog jeste alatka koju ne treba zanemariti, ali je, prema njegovoj oceni, pre toga potrebno motivisati poslodavce da učestvuju u njemu i povećati pregovaračku moć sindikata.
Mihailo Babović iz Saveza sindikata Crne Gore insistira na socijalnom dijalogu, kao i na svim drugim mirnim načinima pregovaranja, „jer je štrajk moćno oružje, ali i opasno i treba ga koristiti tek kada se iscrpe sva druga sredstva“.
Potpredsednik u Veću SSSS Duško Vuković smatra da ne postoji kultura društvenog dijaloga, zbog čega je teško ostvariti i socijani dijalog.
Na pitanje kako na miran način ubediti svet politike i kapitala da je neophodan dijalog, Vuković je odgovorio da „ili će nas istinski prihvatiti kao predstavnike radnika ili ćemo pratiti put kojim nas je naučila naša istorija“.
Predsednica Saveza sindikata Republike Srpske Ranka Mišić smatra da iako, kako je ocenila, sindikalni pluralizam nije jačanje, već slabljenje sindikata, od nas u regionu zavisi da li će Savet i naša solidarnost biti alat u našim rukama.
Ocenivši da na ovim prostorima nema društvenog dijaloga, Mišićeva je pozvala sindikate „da se legitimišemo u našim zemljama da postojimo kao jedinstvena ideja i da socijalnim partnerima poručimo da je dosta više“.
Duško Zarubica iz Saveza sindikata Crne Gore smatra da su sindikati izgubili „sindikalnu širinu i oštricu“, te da poslodavci moraju imati benefite koji omogućava potpisivanje kolektivnih ugovora na granskom nivou i dobar socijalni pakt.
Zlatko Cvetkovski iz SS Makedonije je rekao da bi trebalo da postoji fond za podsticaj socijalnom dijalogu, kako bi imali satisfakciju svi koji postignu neki dogovor.
Dijana Šobota iz Saveza slobodnih sindikata Hrvatske je ukazala da mladi često menjaju radna mesta, zbog čega su neuhvatljivi za sindikate, da rade uglavnom u prekarnim radnim uslovima i da ih je praktično nemoguće sindikalno organizovati.
Zbog digitalizacije postajemo sve više individualizirani, što ukida solidarnost i mogućnost sklapanja kolektivnih ugovora, ukazala je ona.
Savezna sekretarka Evropske konfederacije sindikata Izabel Šuman je ukazala da budući izazovi neće biti manji, već samo drugačiji, te da borba ostaje i da sindikati treba na vreme da prepoznaju promene i da im se prilagode.
„Treba da ukažemo da poslodavci zloupotrebljavaju sistem, da zapošljavaju građane trećih zemalja da bi ostvarili veći profit i dali im nisku zaradu“.
„Zato vi treba da odredite visinu minimalne zarade u regionu i da iza tih poruka stanu svi sindikati. I onda imate strategiju za vaše postupanje“, zaključila je Šuman.
Izabel Šuman: Članstvo Srbije u EU bi ojačalo radnička prava u Srbiji
3 Maja, 2023

Članstvo Srbije u Evropskoj uniji bi ojačalo Evropu, čime bi se ojačala i radnička prava i borba protiv socijalnog dampinga u vašoj zemlji, izjavila je u Beogradu savezna sekretarka Evropske konfederacije sindikata (EKS) Izabel Šuman.
Šuman je, u intervjuu za sajt Saveza samostalnih sindikata Srbije (SSSS), rekla da će, kada se Srbija konačno bude pridružila evropskoj porodici, to pomoći da sindikati ispregovaraju više zarade i bolje uslove rada, kao i da će to uticati na socijalni damping, koji predstavlja “derogaciju radničkih prava”.
Gostujući na Svečanoj akademiji SSSS, održanoj povodom 120 godina postojanja Saveza, ona je članovima i kolegama čestitala veliki jubilej, a radnicima Srbije poručila da se pridruže sindikatima i tako ih ojačaju.
I najveća evropska organizacija, koja okuplja 45 miliona članova i čiji je SSSS ravnopravni član od 2014. godine, ove godine slavi veliki jubilej – 50 godina postojanja.
“Za proteklih pola veka, EKS je dao veliki doprinos solidarnosti i jedinstvenosti sindikalnog pokreta u Evropi. U tom procesu, postigli smo značajne rezultate u zaštiti radnika, omasovljenju i osnaživanju sindikata”, naglasila je savezna sekretarka.
Kao osnovne instrumente, koje je EKS koristio u toj borbi, Šuman je na prvom mestu istakla kolektivno pregovaranje i pravo na štrajk, a zatim poboljšanje i jačanje pojedinačnih i kolektivnih prava i primene demokratije na radnom mestu.
Na pitanje da li sindikati danas biju iste bitke kao početkom 20. veka, Izabel Šuman je rekla da je osnova borbe ostala ista – zaštita radnika.
“Ali smo se prilagodili i razvoju društva i političkim okolnostima u svetu, pa smo u tu borbu sada uključili i radnike migrante. Takođe smo se adaptirali novim radnim mestima, pa sada organizujemo i radnike na platformama”.
Sindikati se, prema njenim rečima, prilagođavaju trenutnoj situaciji i moraju ići u susret promenama.
“Zato mogu slobodno reći da smo mi, sindikati za 21. vek”, istakla je Šuman.
ОТКАЗИВАЊЕ ПРЕДСТАВА

ЗАЈЕДНИЦА ПРОФЕСИОНАЛНИХ ПОЗОРИШТА СРБИЈЕ ОТКАЗАЛА ЈЕ ФЕСТИВАЛ „ЈОАКИМ ВУЈИЋ“ КОЈИ ЈЕ ТРЕБАО ДА СЕ ОД ДАНАС И НАРЕДНИХ ДАНА ОДЖИ У ЗАЈЕЧАРУ.
ОТКАЗАНЕ СВЕ ПРЕДСТАВЕ НАРОДНОГ ПОЗОРИШТА
ПОНОСНИ СМО НА НАШЕ УМЕТНИКЕ.
NARODNI MUZEJ SRBIJE JE OTKAZAO PROSLAVU 10. MAJA, DANA NARODNOG MUZEJA…. PROLONGIRA SE ZA 18 MAJ!
С А О П Ш ТЕ Њ Е
После ванредно одржане телефонске седнице Републичког одбора Самосталног Синдиката Србије и по пријему саопштења Одбора запослених у култури Војводине Градских одбора Крагујевца, Ниша, Београда, Шапца, Ужица, Зајечара, Бора, Пирота, Лесковца, издајемо следећеС А О П Ш Т Њ Е Захтевамо од Владе Републике Србије да се од 8.5.2023. до 14.5.2023. године откажу СВИ културни догађаји на територији Републике Србије. Сматрамо да је не примерено да се у овом тужним и тешким тренуцима за целу нацију играју позоришне представе (балетске, опере, мјузикли, драмске), организују концерти, изложбе, књижевне вечери. Овим чином изражавамо најдубље саосећање са породицама настрадалих али и апел нацији да не затварамо очи пред страшним злочинима. Повређенима желимо брзи опоравак. ПОРОДИЦАМА НЕВИНО НАСТРАДАЛИХ ИЗЈАВЉУЈЕМО НАЈДУБЉЕ САУЧЕШЋЕ Самостални синдикат културе СрбијеДрагана Ђорђевић,председник
САМОСТАЛНИ СИНДИКАТ КУЛТУРЕ СРБИЈЕ © 2008 – 2022. Сва права задржана.
СОС – САОПШТЕЊЕ ЗА МЕДИЈЕ

ВЛАДА РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ
ПРЕМИЈЕРКА АНА БРНАБИЋ
МИНИСТАРСТВО ПРОСВЕТЕ
На седници Председништва Републичког одбора Синдиката образовања Србије одржаној 8. маја 2023. године разматрана је актуелна ситуација у образовном систему и донет предлог краткорочних и дугорочних мера. У вези са тим донета је следећа:
О Д Л У К А
- Да се хитно повећа број стручних сарадника у школама, посебно психолога, као једна од мера коју је усвојила и Радна група за превенцију и спречавање насиља у систему образовања и васпитања, а која још увек није примењена у пракси;
- Да се хитно у свим предшколским установама, основним и средњим школама обезбеде полицајци и видео надзор, ради веће безбедности деце и запослених;
- Да се смањи број ученика у одељењима са досадашњих 30 на 24 ученика, због квалитетнијег обављања образовно – васпитног рада и посвећености сваком ученику понаособ;
- Да се обезбеди већи број личних пратилаца и асистената у школама и предшколским установама која укључују у васпитно-образовни процес децу са сметњама у развоју или инвалидитетом;
- Да се измени Кривични законик Србије тако што ће се увести ново кривично дело: „Напад на запосленог у установама образовања“ из разлога што постоји потреба да се запослени у установама образовања издвоје у Кривичном законику, јер немају статус службеног лица, а свакодневно су изложени ризицима напада од стране ученика, родитеља и трећих лица;
- Да примена Закона о систему плата запослених у јавном сектору почне од 1. јануара 2024. године;
- Да се смање административне обавезе запослених у образовним установама.
Синдикат образовања Србије предлаже да се основне школе у Републици Србији назову по именима настрадалих у ОШ Владислав Рибникар – Београд, у знак сећања и опомене за будуће генерације.
Од Владе Републике Србије и Министарства просвете очекујемо хитну реакцију и одговор, као и позив репрезентативним синдикатима.
ПРЕДСЕДНИЦА
Мр Валентина Илић
Кликни на: Саопштење
JEDNODNEVNA OBUSTAVA RADA – NEKA UTIHNU I ŠKOLSKA ZVONA
05.03.23.


САОПШТЕЊЕ ЗА ЈАВНОСТ
04.05.2023.



ПРОТЕСТ – РЕВОЛТ НЕ(ОДГОВОРНЕ) ИНСТИТУТЦИЈЕ – УКИНИТЕ ХИТНО НАСИЛНЕ СЕРИЈЕ И ДРУГЕ СЛИЧНЕ САДРЖАЈЕ СА НАШИХ ЕКРАНА !

Тродневна жалост у Србији због трагедије у ОШ „Владислав Рибникар”
3. мај 2023

Министар просвете у Влади Републике Србије Бранко Ружић
саопштио је данас да је Влада Србије, поводом јутрошње
трагедије у ОШ „Владислав Рибникар”, донела одлуку о
тродневној жалости на територији читаве Србије почевши од
петка, 5. маја, закључно са недељом, 7. мајем.
У јутрошњој пуцњави у овој школи осморо деце и припадник обезбеђења школе изгубили су
живот, док је повређено шесторо деце и један наставник, који су хоспитализовани.
Ружић је на ванредној конференцији у Влади Србије, која је почела минутом ћутања, рекао
да је настава у послеподневној смени данас отказана, као и да ће настава од сутра
отпочињати минутом ћутања.
У име Министарства просвете Републике Србије, изражавам најдубље жаљење поводом
највеће трагедије која је задесила Србију и наш образовни систем у новијој историји, рекао
је он и поручио да децу родитељима нико не може да врати.
Министар је истакао да је ученик Основне школе „Владислав Рибникар” К. К. јутрос извршио
„бестијални чин први пут у Србији”.
Према његовим речима, прстен обезбеђења, који јесте нормиран по процедурама и
предвиђен за школе, постојао је јутрос у 8.40 часова. Дакле, функционисао је и видео-
надзор, и припадник обезбеђења, који је трагично изгубио живот на дужности, био је
присутан. Био је присутан и школски полицајац.
Ружић је саопштио да су тим психолога и људи из образовног система позвани како би се
ученицима, запосленима и родитељима пружила адекватна подршка у трауматичном
периоду који следи.
Он је оценио да је Србија, нажалост, део оног света у којем се овакве ствари све чешће
догађају.
Евидентан је канцерогени, погубан утицај интернета и видео-игрица, и свима нама је јасно
да је потребан крупан преокрет, пооштравање мера, али и системско изналажење решења,
нагласио је министар.
Он је навео да је данас одржан састанак са председником Србије Александром Вучићем и
премијерком Аном Брнабић, те да ће Влада Србије, али и председник, већ данас изаћи са
још јаснијом сликом.
Апел је да дозволимо породицама преминулих да своје најмилије испрате на миру, рекао је
Ружић и додао да треба сачекати да се јутрошња трагедија сагледа из свих аспеката како би
читав систем показао да ли има одговоре на ове изазове.
Министарка здравља Даница Грујичић саопштила је да су наставница и једна ученица, које
су повређене у јутрошњој пуцњави, у тешком стању и животно угрожене.
Грујичић је додала да су два дечака са повредама доњих екстремитета у Тиршовој
стабилно, а девојчица са прострелном раном и повредом главе је критично јер је оштећење
велико.
Она је прецизирала да је у Ургентном центру збринуто троје деце – девојчица са повредама
трбуха која нема повреда унутрашњих органа и стабилно је, дечак са повредом ноге је на
ортопедији, док је још један дечак најтеже повређен.
Он има прострељен грудни кош, врат, кичму и још траје операција, док наставница има
повреде карлице и руку, она је у сали и у животној је опасности, указала је министарка.
Грујичић је истакла да је ово њено најстрашније искуство као лекара и човека за 40 година
каријере.
Начелник Полицијске управе за град Београд Веселин Милић рекао је да је Коста К. (13)
планирао унапред ову пуцњаву, као и да је имао и скицу школе и списак деце коју је желео
да убије.
Милић је навео да је осумњичени малолетник позвао полицију и обавестио да је пуцао у
више особа, а мотив, како је додао, и даље није познат.
Он је истакао да је за 25 година, колико ради у МУП-у, био на хиљаде увиђаја, али да је ово
незапамћен злочин.
Према досад прикупљеним информацијама, осумњичени је месец дана планирао овај
злочин, прецизирао је начелник Полицијске управе за град Београд и показао скицу која је
пронађена код ухапшеног, као и списак ученика.
Према његовим речима, К. К. је имао списак деце коју је планирао да ликвидира, сам је
радио план улаза и излаза у школу и одредио је приоритетне мете – кога ће и из ког разреда
да ликвидира.
К. К. је месец дана планирао ово извршење, а ватрено оружје узео је из очевог стана и
донео га у школу са четири Молотовљева коктела, навео је Милић.
Министар унутрашњих послова Братислав Гашић изјавио је да је ухапшен отац дечака К. К.
и да ће у овом случају бити предузете све законом прописане мере.
Оно што до сада имамо од прикупљеног сазнања јесте да је отац извршиоца овог тешког
дела ухапшен, оба пиштоља која су нађена – и у ранцу и пиштољ који је предмет извршења
кривичног дела имали су легалне дозволе и у његовом су власништву, при чему он тврди да
је оружје било закључано, саопштио је Гашић.
Он је рекао да отац К. К. има више комада оружја, издатих 2016. и 2017. године, да су та
оружја била закључана под шифром, а да је К. К очигледно имао шифру од сефа и на тај
начин дошао у посед два пиштоља и три пуна оквира са по 15 метака, који су нађени поред
испаљених чаура и оних метака који су остали у самом оружју.
NE(ODGOVORNE) INSTITUCIJE, UKINITE HITNO NASILNE SERIJE I DRUGE SLIČNE SADRŽAJE SA NAŠIH EKRANA !

PUCNJAVA U ŠKOLI NA VRAČARU: Otkazana nastava u školama u Beogradu, MUP izdao važno saopštenje za roditelje
*Ubijeno osmoro dece i radnik obezbeđenja
*Povređeno šestoro dece i nastavnik škole
*Policija je uhapsila dečaka
*MUP zove u stanicu na Vračaru sve roditelje koji ne mogu da nađu decu
Preneto iz Kurir.rs
Orbović:Borba mora biti svakodnevna, jača i snažnija, u svakoj sredini i da je vodi svaki pojedinac
1 Maja, 2023

Borba za veća i bolja prava ubuduće mora da se vodi svakodnevno, u svakoj sindikalnoj organizaciji, firmi, opštini, u svakom gradu u Srbiji, i to mnogo energičnije i snažnije, poručio je danas predsednik Saveza samostalnh sindikata Srbije, Ljubisav Orbović.
Svaki pojedinac, ukoliko hoće bolji život i veća radnička i sindikalna prava, mora da se izbori za to za sebe i da bude solidaran kada su u pitanju prava njegovog kolege, rekao je Orbović prilikom obeležavanja 1.maja – Međunarodnog dana rada.
Jer, bolja prava nam niko neće dati, već se moramo sami izboriti, jedinstveni i udruženi, kao što su to radili i naši preci, rekao je on, dodavši da će tako i sindikat biti snažniji i jači.
“Borba koja je vođena proteklih 130 godina dala je bolja i veća prava, ali ona nisu ni blizu onima koje mi tražimo, moraju da budu veća i moraju da budu bolja. Govore nam stalno o budućnosti i da dolaze roboti i veštačka inteligencija, da će da se gube radna mesta i u narednih 10 godina izgubi više od 60 odsto radnih mesta. Gde će radnici?”, zapitao je Orbović.
On je dodao da su plate povećane, kao i minimalna zarada, ali da to nije dovoljno jer, “kako se povećavaju plate tako rastu i cene, pa rast cena postaje veći od povećanja plata”.
Orbović je naglasio da se u poslednje vreme dešava to da u Srbiji sve više dolaze radnici iz inostranstva, da niko nije protiv toga, već upozorava na posledice toga za domaće radnike.
“Dovode se radnici iz drugih zemalja, mi nismo protiv toga, naprotiv, uvek smo bili otvorena zemlja, ali smo protiv toga da se manipuliše i dovode radnici na niže plate, da naši radnici gube radna mesta, a da se oni zaposle na njihova mesta u istom danu”.
Država mora da reaguje na to, a mi moramo biti jedinstveni i složni i spremni da se borimo za svoja prava, da budemo solidarni, rekao je Orbović, čestitavši svim radnicima praznik rada.
Savez samostalnih sindikata Srbije i Savez samostalnih sindikata Beograda, performansom pod nazivom *“RADNIČKA PRAVA SE NE DOBIJAJU, ZA PRAVA SE BORI“* i polaganjem cveća na spomenik Dimitriju Tucoviću, obeležili su 1.maj – Međunarodni dan rada.
Na platou ispred beogradskog Doma omladine održan je performans, kojim je prikazano kako je izgledalo prvo obeležavanje praznika rada,na našim prostorima, 1. maja 1893. godine, ispred tadašnje kafane “Radnička kasina”.
Tada je grupa radnika iz Beograda, po ugledu na radnike iz ostalog dela sveta, nezadovoljna socijalnim i političkim položajem, odlučila da prvi put proslavi dan, koji će mnogo godina kasnije, postati sinonim radničkog otpora i solidarnosti.
Okupljeni su tada, uz pesmu “Marseljeze”, nosivši transparente “Proleteri svih zemalja ujedinite se”, zahtevali “raskidanje okova modernog ropstva”.
Iako ekonomski slabi i politički okovani, u borbi smo „nepobediva sila, jer su naša sredstva znanje i organizacija“, poručio je tada svojim saborcima Milan Đurkić, obućarski radnik, čiji je govor pročitan na današnjem skupu.
Narator je citirao i poruku Vase Pelagića, predstavnika utopijskog socijalizma kod Srba u drugoj polovini 19. veka, prosvetnog radnika i narodnog lekara, koji je zatražio da prvi maj postane univerzalna svečanost „sviju radenika na zemlji, bez razlike vere i narodnosti“.
„Da na taj dan uvide svoju radeničku silu i organizaciju i da je prikaže onima koji radenike preziru i ugnjetavaju, te da znaju šta mogu učiniti ovi bezbrojni radenički narodi, ako ugnjetači lepim načinom ne ispune večno pravedne zahteve radeničkog naroda koji sa rukama svojim stvara sve društvene namirnice koji trudom svojim pune sve državne, crkvene i bogataške kase i koji drže na plećima svojim svekoliku kulturnu zgradu čovečanstva“, poručio je Vasa Pelagić.
Na skupu je pročitan i Prvomajski proglas Saveza samostalnih sindikata Srbije.
Nakon predstave, sindikalni predstavnici prošetali su do Slavije, gde su, na spomenik Dimitrija Tucovića, položili cveće.