PARADOKS KOLEKTIVNOG UGOVORA: BOLJI USLOVI I PLATE – MANJE ČLANOVA
13. 11. 2024. godine.
Uprkos izazovima, sindikat u Mercedesu u Kečkemetu je nastavio borbu. U 2024. godini organizovan je dvosatni štrajk nakon neuspešnih petomesečnih pregovora, postignuto je povećanje plata od 5%, iako su zaposleni očekivali više, ali su, nadamo se, postali svesni da su sami svojim postupcima oslabili pregovaračku moć sindikata. U septembru, poslodavac je otkazao kolektivni ugovor, zbog čega su sindikati ušli u novi pregovarački ciklus.
Šta možemo naučiti?
Ovaj primer ukazuje na izazove s kojima se suočavaju sindikati u modernom poslovnom okruženju. Sindikati moraju izgraditi svest zaposlenih o dugoročnim koristima članstva i važnosti jedinstva i solidarnosti. Transparentna komunikacija o prednostima članstva, kao što su zaštita prava i mogućnost odlučivanja, može igrati ključnu ulogu u jačanju odnosa između zaposlenih i sindikata.
Paradoks u Mercedesovoj fabrici nažalost nije usamljen slučaj, slična situacija se desila u nekoliko preduzeća i ustanova i u Rumuniji i Srbiji, što pokreće diskusiju o tome šta sindikati danas treba da rade kako bi očuvali svoju ulogu i pridobili članove. Poseta fabrici u Kečkemetu donela je dragoceno iskustvo i priliku za razmenu znanja među regionalnim sindikatima, a solidarnost na nacionalnom i međunarodnom nivou ostaje ključna za uspešnu zaštitu radničkih prava širom Evrope.
U okviru konferencije Interregionalnog Veća “DKMT”, održane 7-8. novembra 2023. godine, sindikalni aktivisti iz Mađarske, Rumunije i Srbije posetili su fabriku Mercedes-Benza u Kečkemetu, Mađarska. Tokom ove posete, domaćini su pružili iscrpan pregled sindikalnog razvoja u fabrici, ističući izazove, postignuća i prepreke sa kojima se suočavaju u borbi za prava radnika.
Istorija sindikalne borbe u fabrici mercedes u Kečkemetu
Od 2008. do 2010. godine, izgradnja fabrike Mercedes-Benza donela je novu industrijsku eru za Kečkemet. Sindikat je formiran 2010. radi zaštite prava zaposlenih, a prvi kolektivni ugovor potpisan je 2012, postavljajući pravne temelje za radnička prava. Međutim, 2015. godine uveden je “žuti sindikat”, koji je u dosluhu s poslodavcem pokušao oslabiti uticaj pravog sindikata. Ipak, zahvaljujući upornosti, sindikat je ostvario značajne pomake, uključujući povećanja plata od 22% u 2018. godini i 13% u 2020. godini. Tokom pandemije, sindikat je obezbedio sigurnost radnih mesta, a u 2023. godini izboreno je povećanje plata od 24% i udeo u profitu kompanije, što predstavlja značajan korak napred.
Zašto su radnici napustili sindikat uprkos poboljšanim uslovima i većim platam?
Na prvi pogled, postignuti rezultati 2023 izgledaju kao idealna prilika za sindikate da povećaju svoj uticaj i obezbede dodatne članove. Ipak, problem je nastao u načinu na koji su radnici reagovali na novu situaciju. Iako je kolektivni ugovor omogućio povećanje zarada, ono je automatski primenjeno na sve zaposlene, što je kod nekih radnika smanjilo potrebu za sindikalnim angažovanjem. Takođe, povećanje zarada dovelo je do povećanja članarine, koja iznosi 1% bruto zarade, što je za mnoge radnike predstavljalo dodatni trošak umesto motivacije. Ovaj osećaj dodatnog opterećenja doprineo je smanjenju broja članova.