GORAN MILIĆ: ZA BOLJI POLOŽAJ RADNIKA POTREBNA BOLJA ZARADA
5. 5. 2022. godine, Izvor: Dnevnik.rs
Praznik rada, 1. maj, najveći broj radnika u Srbiji dočekuje sa zaradama koje se kreću oko 50.000 dinara, u atmosferi neizvesnosti da li će posla biti i da li je radno mesto sigurno.
Kakav je trenutni položaj radnika u Srbiji i koje korake treba napraviti da se on promeni na bolje, moći će da se čuje 1. maja na centralnoj proslavi koju organizuje Savez samostalnih sindikata Srbije, na skupu koji će biti održan u Leskovcu. Tom prilikom će, ukazuje predsednik Saveza samostalnih sinidkata Vojvodine Goran Milić, biti poslata poruka nadležnima, poslodavcima i državi da su radnici u nezavidnoj situaciji i da je neophodno da se poštuju radnička prava. Po njegovim rečima, radnici istovremeno, moraju biti svesni i upoznati s tim da se moraju organizovati jer samo udruženi mogu biti jaki i imati snagu u pregovorima, a da su osnovni postulati sindikalizma dobrovoljnost, solidarnost i interes.
– Za bolji položaj radnika, potrebna je zarada koja obezbeđuje pristojan i dostojanstven život, a da se to, svakako, ne može ostvariti s minimalnom zaradom – kaže Goran Milić. – Zbog sadašnje ekonomske situacije i rasta cena SSSS je podneo zahtev da se minimalna cena rada utvrđuje dva puta godišnje. Potrebno je i da se promeni način utvrđivanja minimalane zarade jer se to kolika će ona biti naredne godine utvrđuje u septembru tekuće, a na osnovu parametara iz aprila. Moraju se poštovati i parametri na osnovu kojih se ona utvrđuje i da je to učinjeno ovogodišnji minimalac bio bi viši.Положај радника биће све тежи и због пандемије коронавируса, која је негативно утицала на све аспекте економије, а сада и због рата у Украјини (Горан Милић)
По његовим речима, празник рада обележа се у знак сећање на борбу радника за боље услове рада и осмочасовно радно време, а да је и после више од једног века, практично, иста борба у току.
– Уместо да се ужива у тековинама вековне синдикалне бробе, да смо ближи европским стандардима у остваривању права запослених, ми се данас, као и пре 136 година, боримо за исте циљеве – достојанствен и безбедан рад који омогућава живот достојан човека. Запослени су у веома незавидном положају, посао се веома тешко налази, несигурност да ће се на њему и остати је велика – и то није ништа ново и већ деценијама се није значајно променило. Сведоци смо да се радничка права на сваком кораку крше, да се отежава рад синдиката и да при томе многи градски и републички челници затварају очи. Радници су и даље жртве експлоатације у циљу увећања капитала и профита, раслојавање у друштву је све веће, повећава се јаз између богатих и сиромашних, неједнакост у подели профита и моћи све је већа. Зато ћемо и послати поруку – доста корпоративне похлепе, радне експлоатације, дискириминације и социјалног раслојавања, кршења радничких права, искоришћавања и израбљивања радника – каже Милић. Он је истакао да је ће положај радника бити све тежи и због пандемије коронавируса, која је негативно утицала на све аспекте економије, а сада и због рата у Украјини, који ће сигурно додатно оптерети економију и продубити кризу