ODRŽANA TREĆA SEDNICA VEĆA SAVEZA SAMOSTALNIH SINDIKATA VOJVODINE
23. oktobar 2020. godine, Vrnjačka Banja
23. oktobra 2020. godine održana je u Vrnjačkoj Banji, uz pridržavanje mera zaštite u cilju sprečavanja širenja epidemije korona virusa, treća sednica Veća Saveza samostalnih sindikata Vojvodine, kojom je predsedavao predsednik SSSV Goran Milić. Sednica je održana u prisustvu predsednika Saveza samostalnih sindikata Srbije Ljubisava Orbovića i sekretara Veća Saveza samostalnih sindikata Srbije Zorana Mihajlovića.
Govoreći o najznačajnijim aktivnostima Saveza samostalnih sindikata Vojvodine realizovanih u proteklom periodu, Goran Milić, predsednik SSSV, je izrazio zadovoljstvo uspešnom implementacijom projekta koji sprovode SSSV i Sindikat LO iz Švedske sa ciljem razvoja socijalnog dijaloga, edukacija i većeg aktivizma sindikalnog članstva. U tom kontekstu pomenuo je inicijalne sastanke za formiranje socijalno-ekonomskih saveta u Bačkoj Topoli, Bečeju, Kikindi, Senti, realizovane seminare sa članovima sindikalnih organizacija u savezima samostalnih sindikata na teritoriji AP Vojvodine, i to u: Apatinu, Bačkoj Palanci, Bačkoj Topoli, Bečeju, Kikindi, Pančevu, Rumi, Somboru, Senti, Sremskoj Mitrovici, Staroj Pazovi, Subotici i Vrbasu, u organizaciji Sekcije žena SSSV održanoj konferenciji „Ženska ljudska prava“ i Seminaru Sekcije mladih SSSV. Predsednik je kazao da će se tokom budućeg perioda raditi sa punom pažnjom i posvećenošću kako bi zadate ciljeve na projektu „Zajedno smo jači“ u potpunosti ispunili i upoznao prisutne sa narednim koracima koji se moraju sprovesti u okviru planiranih projektnih aktiovnosti.
Minimalna zarada u Srbiji u 2021. godini biće veća za 6,6 odsto u odnosu na ovogodišnji minimalac i iznosiće 32.126 dinara. Neoporezivi deo zarade biće povećan sa 16.300 na 18.300 dinara. Predsednik Saveza samostalnih sindikata Srbije Ljubisav Orbović je rekao da socijalni partneri, reprezentativni sindikati, Unija poslodavaca Srbije i Vlada Republike Srbije, nisu postigli dogovor o povećanju minimalne zarade i njenom izjednačavanju sa minimalnom potrošačkom korpom, tako da je Vlada donela konačnu Odluku. Prema procenama, minimalac prima oko 350.000 radnika u Srbiji. U nastavku svog izlaganja, izmedju ostalog, govorio je o nastalim promenama usled ekonomske krize izazvane korona virusom, ali i uticaju novih tehnologija, posebno automatizacije i robotizacije poslovanja, na zaposlenost i zanimanja, istakavši da nam sledi bitka za ljudske živote, očuvanje radnih mesta i ekonomije.
U nastavku sednice, sekretar Veća Saveza samostalnih sindikata Srbije Zoran Mihajlović obavestio je članove Veća Saveza samostalnih sindikata Vojvodine o inicijativi Saveza samostalnih sindikata Srbije za ukidanje vladine odluke kojom se, zbog nepravednog obračuna penzija, u neravnopravni i diskriminatorni položaj stavljaju oni koji su, kao višak u procesu restrukturiranja preduzeća, otišli u penziju protiv svoje volje.
Trećoj sednici Veća Saveza samostalnih sindikata Vojvodine je prethodio seminar o neophodnosti strateškog planiranja i izrade akcionih planova za ispunjenje misije u organizaciji Saveza samostalnih sindikata Vojvodine, a u okviru zajedničkog projekta koji Savez samostalnih sindikata Vojvodine i Sindikat LO iz Švedske sprovode uz podršku Olof Palme Centra. Uvodničar u temu bio je dr Lazar Marićević, psiholog, doktor političkih nauka, publicista, predavač i konsultant. Nakon predstavljanja, kroz konkretne primere, veoma sadržajnih i inspirativnih preporuka, usledila je dinamična diskusija i date su smernice za unapređenje aktivnosti sa ciljem ostvarenja strateških ciljeva sindikata.