SVETSKI DAN SOCIJALNE PRAVDE – 20. FEBRUAR
20. 2. 2020.
Svetski dan socijalne pravde, odlukom generalne skupštine Ujedinjenih nacija, obeležava se 20. februara. Današnji dan je prilika da se skrene pažnja na siromaštvo, socijalnu i ekonomsku isključenost, nejednakost, nezaposlenost i nasilje, odnosno da se promovišu prinicipi dostojanstvenog rada, solidarnosti, jednakosti, ravnopravnosti i naporima za stvaranje jednakih šansi za sve.
Teške socijalne prilike govore da je Srbija daleko od socijalne pravde. Živimo u društvu u kome su izrazito naglašene socijalne i ekonomske razlike, zbog čega kulminira veliko nezadovoljstvo i zaposlenih i nezaposlenih. Svedoci smo sve većih socijalnih nejednakosti, siromaštva, nezaposlenosti, nesigurnosti rada i niskih zarada od kojih ne može dostojanstveno da se živi, kao i brojnih problema iz oblasti rada, koji dovode do sve većeg razočarenja, naročito među mladima, koji se odražava odlaskom u inostranstvo u potrazi za nekim lepšim životom.
Prema poslednjim dostupnim podacima, stopa rizika od siromaštva, u 2018. godini, iznosila 24,3%, odnosno svaki četvrti stanovnik Srbije živi na margini siromaštva, na ivici egzistencije, u nemogućnosti da ostvari adekvatnu zdravstvenu zaštitu i obrazovanje. Od toga, oko pola miliona ljudi (6,7%), ne može da zadovolji ni osnovne egzistencijalne potrebe. Posebno zabrinjava činjenica što je među njima najveći broj dece, starih, bolesnih i osoba sa invaliditetom. Siromaštvo takođe pogađa i nezaposlene i porodice sa i porodice sa troje i više izdržavane dece. Prag rizika od siromaštva iznosio je 16.615 dinara prosečno mesečno za jednočlano domaćinstvo, dok je za četvoročlano domaćinstvo iznosio 34.892 dinara. Samo oko pet miliona građana Srbije je uspeo da dosegne ovaj prosek.
Statistika svakako ne znači ništa ugroženim građanima, već daje zadatak svima nama da uradimo nešto kako bi barem malo olakšali život našim sugrađanima. Zato, na današnji dan, Savez samostalnih sindikata Vojvodine apeluje da se preduzmu sve mere kako bi se smanjio rizik od siromaštva, socijalne isključenosti i zaštitila ljudska prava i dostojanstvo. Neophodno je poboljšati mere socijalne politike prema onima koji su ostali bez posla i čije su porodice socijalno i ekonomski ugrožene, veća podrška deci, mladima i starijima, kao i veća ulaganja u socijalnu i zdravstvenu zaštitu, obrazovanje i zapošljavanje.
Socijalna pravda, ljudska prava i dostojanstvo moraju imati prioritet pred interesima kapitala! Zato pozivamo sve članove sindikata, kao i ostale građane, da budu solidarni i odgovorni prema najugorženijim i najranjivijim grupama stanovništva. Pridružite nam se u promociji i borbi za socijalnu pravdu, smanjenje socijalnih razlika, solidarno, socijalno odgovorno i humano društvo.