2017 – GODINA BORBE ZA VEĆE PLATE
- decembar 2016
Evropski sindikati odlučili su da 2017. postane godina borbe za opšte povećanje zarada.
„Vreme je za oporavak privrede“, izjavio je Luka Visentini, generalni sekretar Evropske konfederacije sindikata (EKS) i dodao da su se „profiti i plate privrednih rukovodilaca davno već oporavili od posledica krize, ali zarade zaposlenih – kako u proizvodnom, tako i u uslužnom sektrou – još nisu dostigle pred-krizni nivo, pa svaki treći evropski radnik jedva sastavlјa kraj sa krajem“.
Na poslednjem sastanku Izvršnog odbora EKS-a, rukovodstvo te organizacije je sa predstavnicima nacionalnih sindikata donelo odluku:
– da se tokom čitave 2017. godine neprestano i svuda vrši pritisak u pravcu povećanja radničkih plata,
– da se neumorno ističe da je to povećanje, ne samo način da se smanje nejednakosti i siromaštvo, nego i sredstvo da se pokrene privredni rast i oporavak u kome će svi biti dobitnici,
– da se bez prestanka naglašava kako će Evropu iz krize mnogo brže izvesti povećanje potrošnje radničkih porodica, nego smanjenje poreza i ograničenje javne potrošnje – i kako je taj način oporavka koristan ne samo za radnike, nego i za poslodavce.
„Gledaćemo da plate dižemo gde god je to moguće“, rekao je Visentini i podsetio da su „najdelotvornija sredstva za to – kolektivno pregovaranje i socijalni dijalog sa poslodavcima i donosiocima političkih odluka“.
On je najavio veliko istraživanje na temu razlika među platama u različitim zemlјama i sektorima, u kome će učestvovati i nacionalni granski sindikati i savezi.
Posebna pažnja biće posvećena slučajevima u kojima plate ne prate rast produktivnosti, firmama u kojima se preveliki deo novostvorene vrednosti odliva u vidu profita, a premali odvaja za radničke plate, onima u kojima postoji preterani jaz u visini plata rukovodilaca i zaposlenih, nepravednim razlikama koje postoje među pojedinim granama i zemlјama sa krajnje niskim minimalnim platama.
Na kraju izjave generalnog sekretara jasno se kaže da je „Evropi potreban oporavak u interesu svih, a ne samo bogatih“ i upozorava da je „radničko strplјenje pri kraju“.