3. novembar 2015
Država, po svemu sudeći, planira da ubuduće zabrani mirno sindikalno i svako drugo okuplјanje građana Srbije!?
Naime, predviđena rešenja u Nacrtu novog zakona o okuplјanju građana nisu u duhu Ustavom zagarantovanog prava na mirno okuplјanje, jer se to pravo ovim zakonom ograničava izvan razloga koje Ustav propisuje.
Zato Savez samostalnih sindikata Srbije smatra taj nacrt zakona manjkavim i restriktivnim, jer mu u duhu razvoja demokratskih odnosa u društvu i garantovanja osnovnih lјudskih prava nedostaju mnoge odredbe kojima bi zakon istinski omogućavao pravo na mirna okuplјanja i izražavanje nezadovolјstva, prvenstveno, socijalnim i ekonomskim položajem.
Suštinski, ako je suprotno zakonu, svako okuplјanje je onemogućeno. A, za zakonopisca sve može biti suprotno ako on to na svoj način i „diskretno“ protumači.
Tako policija naknadno može organizatoru skupa da da „procenu“ da je prijavio skup na „opasnom mestu“, iako se, za sada, ne zna gde su, kakva su, za koga i koliko opasna ta mesta!?
A, o tome koja su to „opasna mesta“, tek u roku od dva meseca posle donošenja zakona treba da odluče lokalne vlasti.
Do tada je sve opasno. Možda i od tada.
Takođe, organizatori mirnih okuplјanja ubuduće će strepeti ne samo od predviđenih „opasnih mesta“, već i od „osetljivosti“ lokalnih i republičke vlasti, kao i policije, da, ne daj bože, „ocene“ cilјeve okuplјanja kao ugrožavanje bezbednosti, javnog zdravlјa i morala.
Bilo bi interesantno da smo u obrazloženju za donošenje zakona, koje je, inače, izostalo, pročitali bar neku definiciju „morala“ od predlagača zakona, kako bismo se bar u toj sferi, kao građani i radnici pripremili za istinsko moralno ponašanje ubuduće.
S obzirom na to da je Nacrt zakona o okupljanja građana brzopleto pušten u javnu raspravu, bez obrazloženje i prethodnih konsulatacija sa sindikatima i ostalim institucijama i organizacijama civilnog društva, reprezentativni sindikati traže da se pre upućivanja na razmatranje Skupštini Srbije, nađe na dnevnom redu Socijalno ekonomskog saveta Republike Srbije.
SINDIKAT PRAVOSUĐA VLADI SRBIJE
2. novembar 2015
Poštovani, Sindikat pravosuđa Srbije pozdravlja vašu nameru da uredite sistem plata u javnom sektoru. Međutim, ne možemo da aplaudiramo samo nameri, jer sadržina radne verzije zakona o sistemu plata u javnom sektoru nije u skladu sa namerom. Zbog toga Sindikat pravosuđa Srbije ostaje pri svom stavu i zahteva od vas da povučete iz javne rasprave navedenu radnu verziju i sačinite novu, uz aktivnije učešće sindikata, koja će odgovarati stvarnom stanju i procesu promena.
Naime, iz predložene radne verzije proizilazi:
- da je ova radna verzija nastavak procesa konsolidacije javnih finansija i da se nadovezuje na prethodne zakone o solidarnom porezu, smanjenju plata i penzija i racionalizaciji;
- da je javni sektor različito definisan u verziji zakona o sistemu plata u odnosu na prethodno navedene zakone, odnosno nisu precizno definisani činioci javnog sektora;
- da su javna preduzeća, poznate i nepoznate agencije, kao i funkcioneri izuzeti iz ujednačavanja plata, odnosno njihovo uređenje odloženo je za godinu dana;
- da je za godinu dana odloženo i usklađivanje plata u Vojsci, policiji, BIA, opštinama, pokrajinskim organima, kao i posebnim organizacijama u okviru ministarstava,
- da u verziji postoji samo osnovica za obračun zarada ali ne i koeficijenti.
Smatramo da bi prvi korak u konsolidaciji javnih finansija trebalo da bude, ako je to svrha donošenja zakona, precizno navođenje svih korisnika javnih finansija i identifikacija rasipnika. Nakon identifikacije, rasipnike narodnih para trebalo bi zauzdati do donošenja delotvornog zakona. Iako razumemo potrebu funkcionera da žive komotno, lagodno, luksuzno i bez odgovornosti, smatramo da ni oni ne bi trebalo da budu izuzeti. Na primer, mogle bi se ujednačiti naknade za obavljanje odborničke dužnosti, kao i članstvo u upravnim, nadzornim i drugim odborima, savetima, komisijama…
Smatramo da je naš zahtev za povlačenje radne verzije zakona o sistemu plata u javnom sektoru opravdan zbog toga što nisu obuhvaćene agencije, kao i javna preduzeća koja prave ogromne gubitke u poslovanju, koje vi pretvarate u javni dug koji svi ostali, ni krivi ni dužni, vraćaju. S obzirom na to da ih niste obuhvatili, imamo puno pravo, kao i osnova, da sumnjamo da ne želite da ostvarite cilj koji ste proklamovali pre nego što je zakon stavljen u javnu raspravu. Iz ovakvog zakona jedino što se transparentno vidi jeste da ne postoji politička volja da se stane na put tom rasipništvu o tuđem trošku. Ne možemo da verujemo da ste ih izuzeli zbog „mekog srca“ a da za to nemate razloge, jer su oni uzrok nevolja i prinudne štednje.
Predlažemo, za početak, da ograničite primanja i troškove izuzetih, da u novu verziju zakona odredite osnovicu koja neće biti niža od minimalne cene rada, odredite koeficijente po stručnoj spremi i zajedničke stvari rešite na jedinstven način (prekovremeni rad, jubilarne nagrade, solidarne pomoći, naknade za bolovanje…), a specifičnosti posebnim zakonima. Nelogično je da zaposleni u javnom preduzeću na ime jubilarne nagrade primi iznos u visini godišnje plate sudskog službenika. Ili, na primer, da predsednik mesne zajednice ili član saveta mesne zajednice prima platu u visini profesorske.
I na kraju, a u prilog prethodno navedenog, citiramo premijera: „Ovo nama nameće pitanja o kojima moramo da razmislimo – da li se isplati biti pošten i odgovoran, ispunjavati svoje obaveze, a da za to ne budete nagrađeni ili je bolje da ne ispunjavate ništa, a da budete nagrađeni.“
Još uvek s poštovanjem, uz srdačan pozdrav i molba da ne razmišljate sporo i dugo, jer zaposleni u pravosuđu odbijaju da budu dežurna i uzaludna žrtva propalih i prividnih reformi.
Predsednica
Slađanka Milošević
ПРОСВЕТА – ГДЕ СУ ПРЕДШКОЛСКЕ УСТАНОВЕ,
ВИСОКО ОБРАЗОВАЊЕ И СТУДЕНТСКИ СТАНДАРД
У јеку приче о исплати једнократне новчане помоћи запосленима у просвети, не може се отргнути утиску, да су предшколске установе широм Србије и овај пут на маргини дешавања.
Ради се о двадесет и три хиљаде запослених у поменутим установама о којима се не прича у јавности, чији се проблеми, који евидентно постоје, остављају “на душу” локалним самоуправама.
Подсећања ради, предшколске установе припадају Министарству просвете, науке и технолошког развоја што је још једна потврда у низу, да се континуирани процес васпитно-образовног рада, са најосетљивијим групама нашег друштва, не доживљава и не рангира у круг делатности просвете.
Где се у ПРОСВЕТИ налазе запослени у високом образовању који су претходних година били „кажњени“ са „солидарним порезом“ а где су запослени у студентским центрима и домовима???????
Свесни смо чињенице да запослени у предшколским установама, високом образовању и студентском стандарду нису потписници Споразума о решавању спорних питања, али се надaмо да неће бити заборављени овом приликом, јер су и њима плате биле замрзнуте, јер су и њима плате умањене зарад општег економског интереса, а да смо све притиске, тешкоће и нимало популарне, али неопходне одлуке Владе Републике Србије, поднели храбро и достојанствено.
Где је ПКУ за запослене у предшколским установама, ПКУ за запослене у високом образовању и ПКУ за студентски стандард?????, када се зна да су усаглашени и неколико месеци чекају да буду потписани.
Да ли и ми треба да ступимо у штрајк и затворимо установе да би Влада Републике Србије схватила ДА ПОСТОЈИМО, ДА СМО И МИ ПРОСВЕТА.
Остаје нада, да ће представници власти показати разумевање и интересовање за запослене у предшколским установама, високом образовању и студентском стандарду.
Зашто је то тако и да ли ће се неке ствари променити остаје да се види.
Председница, Ђурђица Црвенко
Београд, 4. новембар 2015.
Министру просвете, науке и технолошког развоја:
Министру финансија:
др Душану Вујовићу
Поштовани,
Познато вам је да је донета одлука о исплати једнократне помоћи запосленима у основним и средњим школама и домовима ученика.
Синдикат образовања Србије није задовољан понуђеном висином једнократне помоћи. Сматрамо да је тај износ могао и морао да буде већи, као и начин исплате.
Такође сматрамо да је потребно да и остали запослени у просвети који се финансирају из државног буџета (студентски стандард, високо образовање) треба да добију једнократну помоћ.
Влада Републике Србије треба да пошаље обавезујуће упутство локалним самоуправама да у складу са својим могућностима исплате једнократну помоћ запосленима у предшколским установама, јер они у неким местима примају и мање плате од запослених у школама.
Председник
Синдиката образовања Србије
Павловић Бранислав
Преговори нису сликање. Треба нешто и знати
Објављено уторак, 03 новембар 2015 10:54
Став/Инфо СОС-а:
Штрајк упозорења и велики одзив чланства ипак је дао резултате. Три дана смо имали неке назови преговоре у Влади. Последњи пут је у преговорима поред нашег минстра и Кори Удовички, учествовао и премијер Вучић.
Од почетка преговора речено нам је да се једнократна помоћ може исплатити у висини од једне милијарде (можда неки милион више), да се морају платити сви порези и доприноси на ту помоћ и да је за исплату помоћи потребно променити Закон о буџетском систему, који није предвидео исплате било каквих бонуса и помоћи, сем јубиларних награда.
Имајући вишегодишње искуство у преговорима, сматрали смо да је потребно наступити активно и дали сопствени предлог за поделу те једнократне помоћи.
Предлог Синдиката образовања Србије је пошао од тога да нису сви запослени претрпели исту штету на годишњем нивоу смањењем плата од 10%. Заиста, онима који примају плату до 25.000 динара плате нису смањене. Свим осталима који имају преко 25.000 динара умањења се на годишњем нивоу крећу од 30.000 до максимално 66.000 динара. Понеки директор који има доста стажа има и нешто веће умањење, али они су се већ снашли на други начин.
Наш предлог је био да сви који имају плату мању од 25.000 динара добију по 5.000 динара, а сви који имају више од 25.000 динара, требало је да добију једнократну помоћ у висини од 20% од њихове плате.
То практично значи да би се та помоћ кретала у висини од 5.000 динара до 10.000 динара.
Пошто Влада није пристала да се помоћ односи на све у образовању, већ само на запослене у основним, средњим школама и домовима ученика, ова варијанта се односи на 110.000 запослених, према подацима са којима располажу у Министарству финансија. Груба рачуница (јер је тачну без егзактних података немогуће извести), дала је резултат да би за овај предлог требало око 200 милиона више од ове предвиђене милијарде.
И таман смо убедили премијера да се изврши симулација овог начина исплате, када су остали синдикати скочили са тезом да треба свима исплатити исту суму. Премијер је то прихватио, и по процени Министарства финансија једнократна помоћ се креће од 6.000 до 6.500 динара. Нико није ни поменуо да се исплати просечна плата у образовању. Узгред речено, она је сада нешто мања од 40.000 динара – тачно 39.799 динара за све запослене у образовању. Ако се посматрају само запослени у школама и домовима ученика, тај просек је за 2.000 – 3.000 мањи.
Наравно да нисмо задовољни оваквим исходом преговора, али преговори нису сликање и давање изјава. Потребно је нешто и знати из економије и финансија.
На крају: према нашем моделу, нико не би био оштећен, јер они који су на минималцу (око 22.000 – 23.000 динара) добили би 21,7% – 22,7% од своје плате, док би остали добили 20% од своје плате.
Павловић Бранислав
СЕС: Закон о платама мора на дораду
Танјуг | 29. октобар 2015. 12:42
Закон о платама у јавном сектору је неопходан, али треба отклонити недостатке из нацрта, због чега ће се формирати радна група, сагласили су се представници синдиката и послодаваца у Социјално-економском савету
Чланови Социјално-економског савета, Зоран Савић, Небојша Атанацковић и Бранислав Чанак, представници синдиката и послодаваца у Социјално економском савету сматрају да је предложени Нацрт закона о платама у јавном сектору у основи неопходан, али да има недостатака које би требало отклонити, те је због тога договорено формирање радне групе која ће се тим послом бавити.
Недостаци се пре свега односе на чињеницу да поједине одредбе предложеног закона укидају одређена права која предвиђа Закон о раду, али и колективно преговарање, што је за синдикате потпуно неприхватљиво, рекао је на конференцији за новинаре представник Самосталног синдиката здравства и члан СЕС-а Зоран Савић.
Он је нагласио да синдикати такође нису задовољни јер се предложени закон о платама не односи на све запослене у јавном сектору, наводећи да су изузета јавна предузећа, јавне агенције, функционери, полиција, војска…
Савић је нагласио да је познато да су јавна предузећа углавном губиташи, те да је несхватљиво зашто се и њихове плате нису нашле у предлогу закона.
Председавајући СЕС-а и председник Уније послодаваца Србије Небојша Атанацковић рекао је да послодавци нису имали много примедби на закон, али да је једна од кључних у вези са јавним предузећима, јер је према њиховом мишљењу било неопходно уврстити их у законско решење зарада у јавном сектору.
Он је нагласио да су сви у држави свесни проблема које ствара пословање појединих јавних предузећа због чега се однос према њима мора променити.
Председник Синдиката УГС Независност и члан СЕС Бранислав Чанак сагласио се са тим примедбама, наводећи да је за синдикате недопустиво да закон потпуно укида преговарање.
Он је подсетио да је Србија потписница свих међународних конвенција које регулишу ту област, а да је колективно преговарање гарантовано и Уставом и Законом о раду.
САОПШТЕЊЕ ЗА ЈАВНОСТ
Објављено среда, 28 октобар 2015 13:43
Инфо СОС
Данас и јуче вођени су разговори у Влади Републике Србије око реализације Споразума на основу која су синдикати изашли из штрајка.
После дуге и исцрпне раправе, уз познате аргументе Владе о недостатку пара за просветне раднике, нисмо успели да се договоримо око најважније теме за просветне раднике. Утврђен је ипак термин исплате једнкратне помоћи и то је интервал између 20. и 30. новембра.
Договорено је да се репрезентативни синдикати састану у понедељак, 2. новембра са премијером Вучићем, када ће дефинитивно бити уговорена висина једнократне помоћи за 108.000 запослених из основних, средњих школа и домова ученика.
Што се тиче другог захтева синдиката у вези са Законом о платама у јавном сектору, синдикати су изразили своје незадовољство, јер нису били укључени у израду овог Закона.
Наш синдикат ће ипак сутра, на састанку Социјално – економског савета имати прилику да изнесе своје ставове поводом предлога овог Закона.
Главне примедбе свих синдиката јавног сектора су да предлогом Закона нису обухваћени сви запослени у јавном сектору: државне агенције и функционери.
Лоша ствар по синдикате је и то што овај Закон суспендује важеће колективне уговоре, не дефинише отпремнине и минули рад, као и друга права запослених.
У данашњем штрајку упозорења учествовало је 1017 школа у преподневној смени, по подацима које смо имали до 11 сати.
Све даље активности нашег синдиката зависиће од договора и потписаног споразума са премијером.
Уколико до договора не дође, једино о чему ћемо размишљати је нови штрајк!
На основу члана 41. став 3. Пословника Владе („Службени гласник РС”, бр. 61/06 – пречишћен текст, 69/08, 88/09, 33/10, 69/10, 20/11, 37/11, 30/13 и 76/14), на предлог Министарства државне управе и локалне самоуправе,
Одбор за привреду и финансије, одређује
ПРОГРАМ ЈАВНЕ РАСПРАВЕ
О НАЦРТУ ЗАКОНА О СИСТЕМУ ПЛАТА ЗАПОСЛЕНИХ У ЈАВНОМ СЕКТОРУ
1. Министарство државне управе и локалне самоуправе (у даљем тексту: Министарство) спроводи јавну расправу о Нацрта закона о систему плата запослених у јавном сектору (у даљем тексту: Нацрт закона), који је саставни део овог програма.
2. Јавна расправа о Нацрту закона спровешће се у периоду од 21. октобра до 10. новембра 2015. године.
3. Учесници у јавној расправи су представници државних органа, јавних служби, привредни субјекти, синдикати, стручна јавност и други заинтересовани учесници.
4. Презентације и расправе о Нацрту закона биће организоване у Новом Саду, Крагујевцу, Београду и Нишу.
5. Текст Нацрта закона, биће постављен на сајту Министарства државне управе и локалне самоуправе, www.mduls.gov.rs, на сајту Канцеларије за сарадњу са цивилним друштвом www.civilnodrustvo.gov.rs и на порталу е-управе.
6. Предлоге, сугестије, иницијативе и коментаре учесници у јавној расправи могу доставити на електронску адресу: reformauprave@mduls.gov.rs или писаним путем Министарству државне управе и локалне самоуправе, Београд, Бирчанинова бр. 6, са назнаком: „За јавну расправу о Нацрту закона о систему плата запослених у јавном сектору”.
7. По окончању поступка јавне расправе Министарство државне управе и локалне самоуправе анализираће све сугестије учесника у јавној расправи и сачинити извештај о спроведеној јавној расправи.
8. Овај програм, ради реализације, доставити Министарству државне управе и локалне самоуправе, које ће јавни позив за учешће у јавној расправи са овим програмом објавити на својој интернет страници и на порталу е-управе.
05 Број: 011-11169/2015-1
У Београду, 20. октобра 2015. године
ОДБОР ЗА ПРИВРЕДУ И ФИНАНСИЈЕ
ПРЕДСЕДНИК ОДБОРА
др Душан Вујовић
Comments
— Нема коментара
HTML tags allowed in your comment: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>