

27 Decembra, 2022
Pokrivenost kolektivnim ugovorima je znatno smanjena i to govori, kako o krizi procesa kolektivnog pregovaranja u regionu i generalno Evropi, tako i o nedostatku kulture socijalnog dijaloga koja je kljuć na za razvoj opšteg kvaliteta radnih prava u regionu.
Zato je kolektivnim ugovorima u zemljama regiona posvećen drugi broj regionalnog sindikalnog magazina Glas radnika, koji je upravo izašao u elektronskoj formi onthewaytoeu.net/glas-radnika/glas-radnika-broj-2
Pravni i ekonomski stručnjaci sindikalnih centrala objašnjavaju pojam, svrhu i značaj kolektivnih ugovora, opseg, uspehe i teškoće kolektivnog pregovaranja na svim nivoima – od preduzeća do nacionalnog državnog nivoa.
U tekstovima se navode sve vrste kolektivnih ugovora koji postoje u Sloveniji, Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Srbiji i Severnoj Makedoniji. Takođe, ukazuje se na probleme u kolektivnom pregovaranju koji, uglavnom, proističu iz nerazumevanja poslodavaca i države u socijalnom dijalogu sa sindikatima koji se bore za unapređenje socijalno-ekonomskih i radnih prava zaposlenih.
I u o ovom izdanju e-magazina, po običaju, objavljene su vesti o najvažnijim aktivnostima sindikalnih centrala u zemljama regiona.
Oba izdanja Glasa radnika možete čitati na sajtu www.onthewaytoeu.net/glas-radnika*, *na kome možete preuzeti magazin u pdf formatu.
Izdavač e-magazina Glas radnika je Regionalni sindikalni savet “Solidarnost”, jedinstvena regionalna sindikalna mreža koja je osnovana 2011. sa dugoročnim ciljem da ojača položaj radnika i sindikata u regionu u procesu pridruživanja Evropskoj uniji.
15. 12. 2022. godine
Sastankom je predsedavao predsednik Saveza samostalnih sindikata Vojvodine, Goran Milić, a sastanku je, pored članova Predsedništva Saveza samostalnih sindikata Vojvodine, prisustvovala dr Ljiljana Stojšić, načelnica inspekcije rada za Južnobački okrug, kao i Katica Racić – Koordinator odseka inspekcije rada za Srednjobanatski Upravni Okrug i Dražen Radaković, šef Odseka inspekcije rada za Severnobanatski Okrug.
Govoreći o nadležnostima inspektorata, načelnica inspekcije rada za Južnobački okrug, dr Ljiljana Stojšić je naglasila da inspektorat za rad obavlja inspekcijske poslove i s njima povezane stručne poslove u oblasti radnih odnosa i bezbednosti i zdravlja na radu, koji se odnose na redovni, vanredni, kontrolni i dopunski inspekcijski nadzor, a koji obuhvata i inspekcijske nadzore povodom smrtnih, teških, kolektivnih i lakih povreda na radu. Dodala je da su aktivnosti Inspektorata za rad u oblasti radnih odnosa i bezbednosti i zdravlja na radu usmerene ka suzbijanju rada na „crno“, smanjenju broja povreda na radu i radno-pravnoj zaštiti zaposlenih i radno angažovanih lica (neisplata zarada, nedostajanja obračuna zarade, diskriminacija, prekovremeni rad i dr.). Inspekcija rada vrši nadzor nad primenom zakona, drugih propisa o merama i normativima bezbednosti i zdravlja na radu, tehničkim merama koje se odnose na bezbednost i zdravlje na radu, standarda i opšte priznatih mera u delu kojim se uređuju pitanja iz oblasti bezbednosti i zdravlja na radu. Poslove obavlja 17 inspektora rada Odeljenja inspekcije rada u Novom Sadu. Prema rečima načelnice Stojšić, prilikom kontrole registrovanih privrednih subjekata, od januara do novembra ove godine, 319 lica je zatečeno na faktičkom radu „radu na crno“ a utvrđena su i 32 neregistrovana privredna subjekta. Ukupno je registrovano 19 povreda na radu, od kojih jedna sa smrtnim ishodom, jedna kolektivna, jedna teška sa smrtnim ishodom, 15 teških i jedna laka povreda. Tokom izlaganja načelnica je istakla problem sa kojima se susreću inspekcije rada u vezi sa: – zabranom zapošljavanja u javnom sektoru; – neformalnog zapošljavanja u sektoru poljoprivrede, usled sezonske prirode poslova u ovoj oblasti; – neregularnom zapošljavanju stranaca.
U konstruktivnom razgovoru prisutni su, kroz sveobuhvatnu analizu saradnje između sindikata i inspekcijskih organa, izdvojili glavne probleme sa kojima se suočavaju u oblasti radnih prava, bezbednosti i zdravlja na radu i pokrenuli pitanja kako bi se sagledali nedostaci u ovoj oblasti i preduzele aktivnosti na njihovom otklanjanju i poboljšanju stanja u ovim oblastima rada. Po pitanju rada inspektorata ocenjeno je da su se aktivnosti inspekcija rada intenzivirale, ali i da kapaciteti inspektorata rada treba da se povećaju popunjavanjem upražnjenih radnih mesta i obezbeđivanjem neophodne opreme i obuke, boljih uslova rada i vrednovanja rada inspektora. Unapređenje već postojećeg zakonskog okvira i dosledno sprovođenje propisa je moguće isljučivo uz sinergiju svih važnih aktera društva, usaglašenosti stavova i spremnosti države – zaključeno je na sastanku sindikata i inspektorata rada.
Sastanak je održan kao deo projekta koji Savez samostalnih sindikata Vojvodine i Sindikat LO iz Švedske sprovode uz podršku Olof Palme Centra.
16 Decembra, 2022
Jačanjem saradnje izmedu zaposlenih i predstavnika poslodavaca biće unapređen proces učešća radnika u donošenju odluka tokom procesa restrukturiranja i preuzimanja u preduzećima, odnosno ukliučivanja predstavnika zaposlenih.
Socijalni partneri treba da razvijaju bolju saradnju i razgovaraju o pitanjima sa kojima se radnici suočavaju tokom restrukturiranja preduzeća, zaključak je nacionalne radionice, održane u okviru projekta INCLUSION – UKLJUČIVANJE – “Unapređenje učešća radnika u donošenju odluka tokom procesa restrukturiranja i preuzimanja u preduzećima”.
Iako je u Srbiji davno završeno sa restrukturiranjem preduzeća, problemi koji su se tada pojavili postoje, nažalost, i danas, uz činjenicu da je u velikom broju preduzeća taj proces bio neuspešan.
Zato je, uz podršku Evropske unije, u prostorijama Saveza samostalnih sindikata Srbije, 12. decembra održana radionica, na kojoj su učestvovali predstavnici granskih sindikata iz metalskog i građevinskog sektora, članovi SSSS, i predstavnici kompanija, članica Unije poslodavaca Srbije.
Ekspert na projektu, Melanija Petač iz SSSS, predstavila je rezultate ankete sprovedene ove godine među sindikalnim predstavnicima i zaposlenima u metalskoj industriji, građevinarstvu, energetici i petrohemiji, čiji su rezultati upoređeni sa anketom sprovedenom među poslodavcima.
Kroz studije konkretnih slučajeva i sprovođenjem anketa dolazi se do primera i prakse u Republici Srbiji, kao zemlji kandidatu za članstvo u Evropskoj uniji, koja bi morala da usklađuje svoje zakonodavstvo sa zakonima i direktivama EU. Upravo i projekat „INCLUSION“, čiji je nosilac poljska organizacija FORMAC, treba da pruži mogućnost da socijalni partneri razviju bolju saradnju i razgovaraju o pitanjima sa kojima se radnici suočavaju tokom restrukturiranja.
Potrebno je da se razrade nove mere u cilju poboljšanja uključivanja radnika u donošenju odluka u preduzećima tokom procesa restrukturiranja u industrijskom sektoru, kao i da razmenjuju prakse i razrađuju zajedničke zaključke i preporuke. U Srbiju dolaze strani investitori iz zemalja – članica EU i velike kompanije, koje u svojim zemljama imaju razvijenu kulturu dijaloga između socijalnih partnera, kao i kulturu učešća predstavnika zaposlenih u donošenju odluka tokom procesa restrukturiranja i preuzimanja u preduzećima. Ovo predstavlja mogućnost koju sindikati trebaju da iskoriste.
Ukazano je da isti cilj treba da imaju i država, poslodavci, kao kapital novca, i zaposleni, kao kapital rada. Kroz socijalni dijalog treba prepoznati prioritete, ključne izazove i mogućnosti u kreiranju strateških pravaca.
Neophodno je da postoji zakonska regulativa, kojom će precizno biti regulisana obaveznost učešća predstavnika radnika u donošenju odluka i njihova adekvatna zaštita, nadležnost, formiranje inspekcija i nadzor nad zakonitošću, kao i podsticajne mere.
Neophodno je sprovoditi stalnu edukaciju i stručno usavršavanje, kako poslodavaca tako i radnika. Na osnovu socijalne agende EU, neophodno je raditi na razvijanju socijalnog dijaloga među socijalnim partnerima, počevši od vrha države u Socijalno ekonomskom Savetu, ka nižem, lokalnom nivou, do nivoa u preduzeću.
18 – 29. 11. 2022. godine, Novi Sad
Održavanjem jednodnevnih seminara- obuke za sindikalno članstvo : u Zrenjaninu 18.oktobra, Subotici 2.novembra,Kikindi 9.novembra, Rumi 23. novembra i Staroj Pazovi 29. novembra, okončane su planirane aktivnosti ove vrste, u okviru projekta „zajedno smo jači“, koji zajedno realizuju Savez samostalnih sindikata Vojvodine i Sindikat LO-zapadna Švedska, uz podršku Olof Palme Internacional Centra.
Članovi sindikata, aktivisti, bili su u prilici da se kroz uvodna izlaganja, radionice i živu diskusiju upoznaju/podsete kako izgleda postupak kolektivnog pregovaranja radi potpisivanja kolektivnog ugovora, koje su najčešće povrede radnih prava, odnosno, kršenja Zakona o radu, kao i o svim „modalitetima“ prestanka radnog odnosa.
U cilju podizanja aktivizma svakog člana, učesnicima obuke je ukazano na načine podizanja mobilnosti i zajedništva u svakodnevnom radu sindikata.
Učesnici ovogodišnjeg ciklusa obuka gotovo jednoglasno su isticali potrebu da se pronađe način da obuhvat članstva koji bi prošao kroz neku vrstu obuke, bude veći, da se to čini uz interaktivne radionice i razgovore.Istaknut je i problem nemogućnosti odsustva „običnih“ članova sa radnog mesta radi obuka.
2 Decembra, 2022
Beograd je 1. i 2. decembra prvi put domaćin Borda AICESIS – Međunarodne asocijacije ekonomskih i socijalnih saveta i sličnih organizacija.
Srbija, odnosno njen Socijalno-ekonomski savet za punopravnog člana izabran je 2018. godine, na sednici Generalne skupštine koja je održana u Parizu.
Pored zasedanja Borda AICESIS, u Palati Srbija održava se i konferencija „Za bolju budućnost u svetu rada i kapitala“. Kroz tri panela govornici će analizirati teme ključne za sadašnji trenutak i budućnost socijalnog dijaloga: socijalno preduzetnišvo, kvalitet poslova i kretanja zarada i budućnost rada, radnih odnosa i nedostatka radne snage.
„Za našu državu je velika čast da budemo domaćini ovakvog međunarodnog događaja. On pokazuje koliki je značaj Socijalno-ekonomskog saveta u socijalnom dijalogu, ali nas i obavezuje da u budućnosti dajemo veći značaj radu SES-a. Jedino tako ćemo u razgovoru sa svim stranama ići u smeru onog što jeste cilj svake odgovorne vlasti, a to je da idemo ka državi blagostanja. Upravo je dijalog ono što država promoviše i želi da promoviše na svim nivoima vlasti“, rekao je Nikola Selaković, ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.
AICESIS je osnovan 1989. godine sa ciljem da promoviše socijalni dijalog, razmenu stavova i primera dobre prakse organizacija koje okupljaju socijalne partnere. Asocijacija radi u tesnoj saradnji sa Međunarodnom organizacijom rada i Ekonomskim i socijalnim savetom Ujedinjenih nacija.
01/12/2022
РТС 1 (ШТА РАДИТЕ БРЕ?)
………
РТС 1 ДНЕВНИК (од 17:22 минута)
Pogledajte Ovde
……..
Кликни линк N1 Studio Live (30.11.2022)
………
Погледај Овде Aljazeera
……..
Кликни на Линк Радио Слободна Европа
……..
25 Novembra, 2022
Sekcija žena Saveza samostalnih sindikata Srbije poziva socijalne partnere u kampanji „16 dana aktivizma“ na zajedničko delovanje i promovisanje politika i procedura kako bi se iskorenilo uznemiravanje i nasilje nad ženama na radnom mestu.
Tako se i Savez, na Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama, pridružio sindikatima širom sveta koji će, i ove godine, preduzeti akcije u cilju borbe za pravo svih na svet rada bez nasilja i uznemiravanja.
Od treće Svetske konferencije žena Međunarodne konfederacije sindikata (MKS), održane 2017. godine, proslavili smo istorijsko usvajanje Konvencija 190 Međunarodne organizacije rada (MOR) i Preporuke MOR 206, u junu 2019, dokumenata koji garantuju pravo svakoga na svet rada oslobođen od nasilja i uznemiravanja, uključujući i rodno zasnovano.
Usvajanje ovih instrumenata MOR-a je rezultat dugogodišnjeg lobiranja, zalaganja i kampanje žena u sindikatima, uz podršku udruženih organizacija civilnog društva.
Pandemija i vanredne mere izazvale su porast rodno zasnovanog nasilja i uznemiravanja, uključujući nasilje u porodici, a veliki broj žena ima takva iskustva i na radnom mestu. Ratifikacija i efektivna implementacija Konvencije 190 i prateće preporuke R206 su nam potrebnije i urgentnije više nego ikada.
U okviru 5. Svetskog kongresa MKS-a u Melburnu, 16. novembra 2022. godine, održana je četvrta Svetska konferencija žena, na kojoj su predstavnice sindikata širom sveta pozvale na ratifikaciju i delotvornu implementaciju ovih instrumenata MOR-a.
U osnovnom kongresnom dokumentu „Kongresnoj izjavi“ MKS, međunarodna krovna organizacija, čiji je član i SSSS, potvrđuje svoju spremnost da se i ubuduće intenzivno angažuje u tom pravcu. Takođe, zahteva univerzalnu ratifikaciju i puno poštovanje MOR konvencija protiv diskriminacije i Konvencije 190 protiv nasilja i uznemiravanja, apelujući na reforme nacionalnih zakonodavstava i politika i uključivanje relevantnih mera u kolektivnom pregovaranju.
SSSS i Sekcija žena smatraju da su kolektivni ugovori najefikasnije sredstvo u borbi protiv nasilja svih oblika kome su izložene žene na svojim radnim mestima.